Історії успіху

Історія успіху українського школяра, учасника найбільшого у світі науковому конкурсі для школярів INTEL ISEF


«Я впевнений, що молоді люди достойні високої оцінки
за свої «світлі голови». Їхні однолітки повинні знати, що
суспільство відзначає та цінує не тільки спортсменів та кінозірок».

Крейг Барретт, голова Ради Директорів Intel


Коли 15-го травня 2009 року в залі Sparks Convention Center міста Ріно, штат Невада, вчетверте пролунало ім’я Oleksander Olenyev, шістнадцятирічний учень Багатопрофільного ліцею №99 міста Запоріжжя Саша Оленєв довго не міг повірити своїм очам, вухам і взагалі всьому, що відбувалося з ним в цей день. Вже вчетверте він піднімався на сцену, щоб отримати нагороду.

На цей раз - приз в $1000 за третє місце в номінації «Фізика та астрономія» на конкурсі молодих вчених-винахідників Intel ISEF за свою роботу «Датчик швидкості вітру для системи регулювання робочих параметрів вітроенергетичних установок». Загалом в цей день Саша здобув чотири нагороди. Зокрема, він був нагороджений призом за І місце від Американського метеорологічного товариства ($2000), призом за ІІ місце від Американської юридичної асоціації інтелектуальної власності ($250), призом від Товариства патентів та торгових марок  ($150), та призом за ІІІ місце в категорії «Фізика та астрономія» від INTEL.

Пізніше Саша скаже: «Участь у Intel ISEF стала для мене великим кроком вперед: я мав можливість представити свою роботу на суд найвидатніших вчених сучасності та знайти чимало друзів серед своїх однолітків з різних країн світу. Після спілкування із Нобелівськими лауреатами я зрозумів, які безмежні можливості відкрити переді мною; тепер я знаю, до чого прагнути в житті!» Але сьогодні у нього просто немає слів, сил, емоцій, щоб усвідомити своє досягнення, адже починалось все дуже просто, із підліткового захоплення фізикою та інженерією, бажання щось роботи власноруч, яке підтримав Сашин керівник Андрій Андрєєв, старший викладач Запорізького національного університету.

Якось Саша побачив сюжет у випуску новин, присвячений дню метеоролога, і був вражений тим, наскільки застарілою є технологія збору показань датчиків. З того моменту йому в голову запала ідея якось оновити, автоматизувати цей процес. Сашу підтримали батьки, обидва з яких мають технічну освіту, а також викладачі в школі. В результаті Саша розробив робочу модель датчика для визначення швидкості та напрямку вітру з найпростіших матеріалів, що він мав під рукою: пластикова пляшка і звичайний дріт. На фото Саша вже з удосконаленою моделлю свого винаходу, який він презентував на міжнародному фіналі.

Коли до Багатопрофільного ліцею №99 міста Запоріжжя надійшов лист від Міністерства освіти і науки України із запрошенням взяти участь у Всеукраїнському конкурсі «Intel-ЕкоУкраїна 2009», науковий керівник Олександра одразу запропонував Саші спробувати себе і надіслати заявку на участь в конкурсі.

В кінці лютого в Києві на базі Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді (НЕНЦ) МОН України за сприяння Міністерства і компанії Intel відбувся національний етап Intel ISEF, де Саша посів перше місце в категорії «Фізика», а також був обраний представляти Україну на міжнародному фіналі в Сполучених Штатах Америки серед понад 1500 тисяч талановитих школярів з 56 країн світу, що стало рекордною кількістю за всі 60 років проведення конкурсу.

Україну на конкурсі представляли четверо учнів – переможців національного відбору. Участь українських конкурсантів була повністю профінансована Intel. Після переможного виступу в Ріно та здобуття чотирьох нагород Саша отримав патент на свій винахід та сподівається на його впровадження у виробництво. У вересні 2009 року Саша вступив на радіофізичний факультет Національного університету імені Т.Г.Шевченка, де продовжує займатись науковими дослідженнями.

За допомогою таких освітніх програм як Intel ISEF, корпорація Intel прагне заохотити учнів до занять наукою, а також підвищити освіченість дітей всього світу в різних наукових галузях. Цього року в рамках Intel ISEF стипендії та призи вибороли 585 учнів.  Крім того, 19 учасників, що стали кращими в своїй категорії отримали в якості приза новий ноутбук на базі процесора Intel® Core™2 Duo, а також стипендії від корпорації Intel в розмірі 5 000 доларів.

Запрошуємо всіх талановитих та зацікавлених в науці учнів віком від 13 до 18 років взяти участь в двох національних конкурсах Intel ISEF в Україні: «Intel ЕкоУкраїна» (організатор – НЕНЦ МОН України за підтримки КНУ імені тараса Шевченка) та «Intel ТехноУкраїна» (організатор – НТУУ «КПІ» за підтримки НАН України), які відбуваються щороку в лютому в Києві. Ми впевнені, що  українські школярі можуть достойно представити нашу країну на конкурсі 2010 року в Сан Хосе, штат Каліфорнія!

Спробуйте і  отримаєте унікальний досвід участі у найбільшому у світі науковому конкурсі для шклярів! Приклад учня із Запоріжжя та його 15 попередніх українських учасників доводять, що це можливо!

Умови  національного конкурсу: 
Умови міжнародного конкурсу:
Вимоги до наукових робіт на конкурсі:
Дивіться, як відбувався конкурс в Україні:
Про міжнародний конкурс дивіться:
http://nenc.gov.ua/isef; http://isef.kpi.ua/
http://www.societyforscience.org/isef/about/rules_regulations.asp
http://www.societyforscience.org/isef/rules/safdisp.pdf
http://www.youtube.com/watch?v=b7IqVAqbVEY
http://www.youtube.com/user/SocietyforScience