Новини освіти

Нова українська школа: основи стандарту освіти – ще один крок до мети

 • 16.12.2016

  У рамках українсько-польського проекту «Нова українська школа» 8 грудня 2016 року у стінах Міністерства освіти і науки України відбулася презентація «Основ стандарту освіти» – документа, який визначає стратегію змін у змісті загальної середньої освіти. Презентацію відкривали почесні гості – міністр освіти і науки України Лілія Гриневич та віце-міністр освіти Республіки Польща Мажена Драб. Модерував зустріч заступник міністра освіти Павло Хобзей.

  Міністр освіти і науки України у своєму виступі підтвердила важливість реформування української освіти, зокрема пріоритетність змін у змісті освіти, чому слугуватиме новий стандарт. Лілія Гриневич наголосила на потребі зберігати власні освітні традиції, а водночас переймати міжнародний досвід – здобутки найкращих освітніх систем, до яких належить і Польща. Лілія Гриневич подякувала віце-міністрові освіти Польщі Мажені Драб за допомогу в реалізації актуального для України проекту «Нова українська школа», фінансованого Міністерством закордонних справ Республіки Польща, який має на меті створити новий стандарт загальної середньої освіти та популяризувати необхідність змін серед українського суспільства. Лілія Гриневич висловила подяку польським тренерам й координаторові проекту з польського боку – Еві Бобінській, а також усім учасникам проекту. Віце-міністр освіти Республіки Польща Мажена Драб у своєму слові відзначила, що успіхи Польщі у цьому та інших проектах будуть оцінюватися за досягненнями української системи освіти, наголосивши на потребі міжнародної співпраці та обміну досвідом.

  До розмови долучилася координатор проекту «Нова українська школа» Ева Бобінська (Республіка Польща), яка розповіла про мету проекту та перспективи його продовження, відзначила, що успіх проекту – це люди: учасники, вмотивовані й компетентні освітяни з різних сфер та організацій, а також тренерський колектив, який віддано працював на досягнення спільної мети.

  Що вдалося зробити за час реалізації проекту, продемонструвала редактор книжки «Нова українська школа: основи стандарту освіти», завідувач кафедри освітньої політики Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Мирослава Товкало, яка представила концепцію та основні засади документа – утвердження людської гідності, розвиток цілісної особистості (сфери «Відчуваю», «Думаю», «Дію»), впровадження компетентнісного підходу через зміщення акцентів від нагромадження фактологічного матеріалу до формування вмінь, зміцнення співпраці у середовищі вчительства.

  IMG_1 IMG_2 IMG_3
  IMG_4 IMG_5 IMG_6
  IMG_7 IMG_8 IMG_9
  IMG_10 IMG_11 IMG_12
  IMG_13 IMG_16 IMG_14

  Директор Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти та координатор проекту з українського боку Роман Шиян наголосив, що у створенні «Основ стандарту» взяло участь понад 60 осіб із різних регіонів та освітніх середовищ, зокрема представники вчительських спільнот та громадського сектору. Важливо, що документ написаний доступною мовою, бо цільова аудиторія цього документа – учителі, батьки, громадські організації, які мають на меті підтримувати шкільництво. Роман Шиян наголосив на тому, що створенню документа передувало глибоке вивчення національних курікулумів успішних освітніх систем – Шотландії, Ірландії, Канади (провінція Альберта), Польщі та ін. Координатор подякував усім учасникам проекту, координаторці з польського боку Еві Бобінській та тренерам – Алєксандрові Павліцкому, Еві Любчинській, Катажині Кошевській та Моніці Вервіцкій.

  Завантажити: "ОСНОВИ СТАНДАРТУ ОСВІТИ" PPT

  Логічним продовженням розмови про «Основи стандарту освіти» стала презентація результатів українсько-польського проекту «Підтримка реформ системи освіти в Україні» у сферах реформування системи підготовки вчителів (презентували Ярослав Заронь та Алевтина Лотоцька), проведенні міжнародного дослідження якості освіти PISA в Україні (представляли Міхал Сітек і Тетяна Вакуленко) та зміні професійно-технічної освіти (демонстрували результати Ришард Скавіньскі та Вікторія Карбишева).

  Активним учасником дискусії про зміни, зокрема у змісті освіти, стала громадськість – представники учнівського середовища, вчительських кіл, батьківської спільноти та громадських організацій. У малих цільових групах вони обговорили документ і подали власні пропозиції щодо змін у змісті освіти. Відбулася панельна дискусія «Від компетентнісного потенціалу освітніх галузей – до навчального поступу учнів», у рамках якої школярі, учителі, керівники київських шкіл, батьки підкреслили важливість «Основ стандарту освіти», відзначили позитивні риси цього документа і недоліки, запропонувавши свої зміни до тексту. Учасники проекту висловлюють вдячність за коментарі і пропозиції старшокласникам Матвію Березовському та Дмитрові Юдазі, керівникам інноваційних шкіл Ірені Корбабіч-Путко, Тетяні Федуновій, Олені Кухаревській, Оксані Покорській та ін., активним батькам, що долучилися до обговорення.

  Свої коментарі до тексту «Нова українська школа: основи стандарту освіти» просимо надсилати групі упорядників документа до 01.03.2017 на електронну адресу: new.ukr.school@gmail.com або на адресу платформи проекту – http://www.nus.org.ua/.

  Завантажити: НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА: ОСНОВИ СТАНДАРТУ освіти (Версія 1.0) PDF

Поділитися: